Topí i když nehoří! Kamna stavíme vždy na míru Vašemu domu!

Průběh stavby krbových kamen Biofire

Základní prvky průběhu stavby

  • zákazník je po celou dobu plně informován o stavu realizace
  • přesné výpočty výkonu kamen zcela na míru vytápěnému prostoru
  • maximální provozní efektivita výsledných krbových kamen

Co předchází stavbě krbových kamen

Krbová kamna Biofire - ukázka

Každé stavbě krbových kamen předchází Váš zájem a především objednávka. Úplně na začátku pak obvykle bývá ...

Po odeslání katalogu většinou pokračuje vzájemná komunikace mezi naší centrálou Biofire pro ČR a Vámi.

Jsou vždy probrány a z naší strany především zodpovězeny veškeré Vaše dotazy. Jsou domluveny všechny potřebné kroky, např. návštěva odborníka Biofire přímo na místě, kde si přejete kamna postavit.

Krbová kamna Biofire jsou stavěna jako topidla na zakázku. To znamená, že každý kus je originálním řešení na míru Vašim potřebám a požadavkům. Proto také každé stavbě předchází důkladná příprava a to především z naší strany.

Vše začíná (a vlastně též i končí) přímo u Vás

Zástupce firmy Biofire přijede k Vám. Prohlédne si místo, kde budou kamna stát. Je pro nás opravdu nezbytně důležité získat zásadní podklady a představu o místě, které se bude krbovými kamny vytápět. Změříme si prostor pro stavbu kamen, zjistíme parametry komína a ujistíme se, že vyhovuje nosnost podlahy.

Krbová kamna Biofire - ukázka

Krok 2 - jaký bude výsledný design kamen?

Když známe základní údaje, tak je nejlepší si vzájemně probrat a odsouhlasit výsledný tvar a vzhled. Tj. jako druhý krok si od Vás zjišťujeme požadavky na design. Někdy, když je již vypracován stavební projekt, který s kachlovými kamny v určitém tvaru a provedení již přímo počítá, bývá poté vše plánu v rámci možností podřízeno.

Design je důležitý, protože výsledná krbová kamna Biofire budou dominantou a především velmi praktickou ozdobou Vašeho domova po dlouhé roky, resp. desítky dalších let. I Vaše vnoučata se u nich budou rády hřát.

Projekt Vašich krbových kamen

Krbová kamna Biofire - ukázka

Na základě všech těchto informací vypracujeme náš vlastní projekt na týkající se samotných kamen, který Vám předložíme ke schválení.

Projekt obsahuje půdorys kamen, 3D obrázky a základní parametry kamen.

Především 3D obrázky jsou pro Vaši představu důležité. Díky nic si můžete dopředu opravdu dobře představit výsledek a uvědomit si, jak budou kamna skutečně vypadat a celkově působit. Zde prostě opravdu platí "Dvakrát měř a jednou řež". Měnit cokoliv až po dostavění je noční můrou nás i zákazníků.

Vždy je lepší vše upravovat ve fázi projektu a vše si mít možnost dopředu prohlédnout, než to řešit ve fázi stavby samotné či ještě hůře až po dostavění.

Smlouva o dílo

V okamžiku, kdy je vše z Vaší strany schváleno, tak je podepsána Smlouva o dílo.

Výroba materiálu na míru Vašim kamnům začíná

Po podpisu smlouvy jsou námi veškeré podklady odeslány do sídla mateřské firmy v Salzburgu. Zde je provedeno počítačové ověření našich výpočtů.

Především je zde provedena počítačová simulace hoření ve Vašich kamnech. Z těchto testů se dále získají potvrzení o provedených výpočtech, grafické znázornění průběhu tahů v topidle a v neposlední řadě přesný rozpis potřebného materiálu.

Na základě všech těchto podkladů se potom postaví model funkční části (budoucích krbových kamen Biofire), tzv. jádra.

Krbová kamna Biofire - ukázka

Samotná fyzická stavba krbových kamen Biofire

Jakmile dostaneme z Rakouska veškeré podklady, jsme připraveni na samotnou fyzickou stavbu kamen. Po dohodě s Vámi nastoupí na stavbu naši vlastní montéři (obvykle dva).

Nejdříve stavíme jádro krbový kamen

Stavba začíná podstavcem, na něj se umístí silný plech a začne se stavět jádro. To se postaví celé a připojí se na komín. Pak se provede zkušební zatopení.

Jádro je z takových žáruvzdorných materiálů, které tento tepelný šok vydrží. Dokonce je pro ně tento šok přímo nutný, protože jedině tak používané speciální žáruvzdorné tmely mohou dokonale vytvrdnout.

Dalším účelem zkušebního zatopení je samozřejmě kontrola, že je vše provedeno správně a že kamna i komín fungují tak, jak mají.

Krbová kamna Biofire - ukázka

Jádro je vlastně velké ohniště a systém tahů. Jediným použitým materiálem je šamot (Chcete vědět o šamotu více?). Obvykle je v jádře přes 4 metry tahů.

To je velká naše velká přednost, přednost systému Biofire. Spaliny totiž nejdou z ohniště přímo do komína. Musejí projít systémem tahů a během té doby tento v podstatě již odpad předá teplo do materiálu kamen. Tím dochází k vynikajícímu využití získané tepelné energie, která se jinak obvykle pouze vypouští do komína.

Navazující výhoda systému tahů je, že kouř odcházející komínem má podstatně nižší teplotu. A od našich letitých zákazníků víme, že komíny stojící za krbovými kamny Biofire jsou při kontrolách kominíky označovány za skoro jako nové.

Krbová kamna, na rozdíl od kachlových kamen, jsou subtilnější a i stavba jádra probíhá z více standardizovaných částí, což urychluje a zjednodušuje stavbu.

Protože kamna, ale i krby Biofire jsou dvouplášťové, tak se pokračuje dále ve stavbě druhého, vnějšího pláště.

Stavíme pohledovou část krbových kamen

Krbová kamna Biofire - ukázka

Vnitřní jádro je vždy stejné a jsou zde proto použity pouze speciální šamotové tvarovky. Oproti tomu vnější plášť pak bývá (zcela naopak) velmi rozdílný.

Každý má jinou představu o barevném provedení, tj. o použití nejrůznějších barevných a vzorovaných glazovaných keramických kachlí. Nicméně k ladění designu nejsou k dispozici jen keramické kachle, protože povrch může být místo nich omítnut. Ano, kamna mohou být omítnuta a je samozřejmé, že se zde používá speciální omítka pro kamna.

Oblíbeným způsobem řešení vnějšího pláště je též kombinace glazovaných kachlí a omítky. I to je totiž možné.

Krbová kamna Biofire - ukázka

Ať již zvolíte jakýkoliv povrch, vždy se jedná o silnou stěnu z keramických materiálů, které zaručují dlouhou dobu vydávání tepla do prostoru, tak i dlouhou celkovou životnost.

Možná to zní komplikovaně, ale celá vlastní stavba trvá asi týden.

Předávací protokol

Předávací protokol obdržíte vždy a to přímo od samotných montérů. Spolu s ním dostanete i návod na používání krbových kamen Biofire hned po dokončení stavby. Po dokončení druhého pláště se už totiž nesmí v kamnech po určitou dobu topit.

Krbová kamna musí pomalu vysychat. Doporučujeme 3 týdny volného schnutí s tím, že čtvrtý týden je možný pomalý „náběh“, tedy začít s topením s menší dávkou dřeva a postupně dávku zvyšovat, až po množství, které je uvedeno v našem předávacím protokolu.

Krbová kamna Biofire - ukázka Krbová kamna Biofire - ukázka Krbová kamna Biofire - ukázka Krbová kamna Biofire - ukázka

Prohlédnout fotogalerii krbových kamen Biofire